Partnerské násilí mladých

Co je to partnerské násilí mladých
Article Main Image

V období puberty a adolescence jsou vztahy důležitou součástí socializace a mají veliký vliv na vývoj individuálních norem a hodnot. Zdravé vztahy podporují rozvoj autonomie, zvyšují sebevědomí a umožňují teenagerům a mladým lidem realizovat své různorodé cíle včetně touhy po důvěrnosti a intimitě, vzájemné podpoře, sexuálních zkušenostech a získaní sociálního postavení (IzKK-Nachrichten 1/2008, str. 8). Zejména v tomto období formování zažívá mnoho mladých lidí a teenagerů své první zkušenosti s různými typy násilí ve vztahu.

Jelikož neexistuje žádná společná definice partnerského násilí ve vztazích mladých, vycházíme zejména z definice domácího násilí, stejně jako z definice násilí mezi mladými lidmi obecně. Různé výzkumy ukazují, že partnerské násilí ve vztazích mladých lidí je stejně rozšířené jako domácí násilí ve vztazích dospělých. Náš výzkum realizovaný v rámci tohoto projektu Love and Respect, a to prostřednictvím kvantitativního dotazování tisíce lidí ve věku od 16 do 26 let ukázal, že s nějakou formou partnerského násilí má zkušenost 33 % mladých lidí.

V istanbulské úmluvě je pojem domácího násilí používán pro pojmenování všech forem psychologického, fyzického, sexuálního a ekonomického násilí, které se dějí v rámci rodiny, manželství anebo v jiném emocionálním vztahu (Instanbul-Konvention, 2011). O partnerském násilí ve vztazích mladých však hovoříme také i tehdy, pokud není násilí ohraničeno pouze aktuálním partnerským vztahem. Partnerské násilí mladých lidí zahrnuje také násilné chování při „randění“ – tedy při krátkodobých vztazích a násilné chování ze strany bývalého přítele nebo přítelkyně (Averdijk et al. 2014. str. 124).

Nejedná se také pouze o fyzické napadání a fyzické násilí. Násilí je komplexní a různorodé, mohou jím být ovlivnění lidi ze všech sociálních a ekonomických vrstev. Formy násilí se pohybují od psychologického, přeš ekonomické, fyzické, až po sexuální násilí.

Důsledky partnerského násilí mladých jsou různorodé a projevují se u každého jednotlivce jinak. Mohou se objevit krátkodobě, středně dlouho anebo dlouhodobě a mohou se projevovat jak na psychické úrovni, tak na úrovni fyzické. Důsledky prožitého násilí se mohou objevit v průběhu života a mohou se týkat promítat do různých oblastí. Násilí může ovlivnit či zapříčinit vztahové problémy, sexuální dysfunkce, problémy se závislostmi, narušené adaptace, deprese, poruchy přijmu potravy, úzkostné poruchy a mohou jinak ohrožovat životy mnohých dospělých či dospívajících jedinců. Důsledky násilí se tak nedotýkají jen jednotlivců, ale mohou ovlivnit celé sociální okolí. Klíčovou roli tak zde hraje prevence partnerského násilí mladých, která přímo dopadá jak na životy jednotlivců na tak na celou společnost a ekonomii potažmo (Fegert et al. 2013, str. 51).

Podrobnější článek o partnerském násilí mladých lidí si můžete přečíst zde.

Seznam zdrojů:

Averdijk/Margit, Eisner/Manuel, Luciano/Eva, Valdebenito/Sara, Obsuth/Ingrid (2014): Wirksame Gewaltprävention. Eine Übersicht zum internationalen Wissenstand. Downloaded: http://www.jugendundgewalt.ch/fileadmin/user_upload_jug/3_Good_Practice/Handbuch/%C3%9Cbersicht_wirksame_Gewaltpr%C3%A4vention.pdf [9.11.2018]

Fegert, Jörg M./Miriam Rassenhofer/Thekla Schneider/Alexander Seitz/Nina Spröber (2013): Sexueller Kindesmissbrauch – Zeugnisse, Botschaften, Konsequenzen. Weinheim/Basel.

Istanbul-Konvention (2011): Übereinkommen des Europarates zur Bekämpfung und Vermeidung von Gewalt gegen Frauen und häuslicher Gewalt. Downloaded: https://www.aoef.at/images/04_news/Istanbul%20Konvention.pdf [7.11.2018]

IzKK-Nachrichten - Informationszentrum für Kindesmisshandlung und Kindervernachlässigung (2008): Sexuelle Gewalterfahrungen im Jugendalter. Downloaded: https://www.dji.de/fileadmin/user_upload/bibs/izkknachrichten08.pdf [9.11.2018]