Výzkum
Jako součást aktivity projektu jsme realizovali kvantitativní výzkum s cílem zmapování výskytu partnerského násilí mezi teenagery a mladými lidmi, a to jak v ČR, tak ve všech partnerských zemích. Ve výzkumu jsme zkoumali jak výskyt tohoto fenoménu, tak jeho dopady.
Výzkum byl realizován prostřednictvím online dotazníku na reprezentativním vzorku 1000 osob (v každé zemi). Demografické složení respondentů odpovídá složení cílové skupiny tak, aby bylo možné výsledky výzkumu generalizovat a použít je tak jako argumentační materiál pro lobbistické nebo jiné aktivity. Lokální výzkumy z partnerských zemí jsme pak zahrnuli do komparativního výzkumu. Výsledky výzkumu využijeme pro efektivní zacílení dalších aktivit (facebookové skupiny, online platforma a interaktivní kvíz).
Skupiny na sociálních sítích– Facebook (Instagram)
Vytvořili jsme skupinu na sociálních sítích pro každou zemi, kde se mohou mladí lidé i pracovníci s mládeží radit a diskutovat o tématech souvisícími s partnerským násilím mladých. V březnu 2018 proběhli výcvik zaměřený na sociální media a komunikaci s mladými lidmi v krizi.
Diskuze jsou vedeny pracovníky, pracovnicemi a mladými dobrovolníky/dobrovolnicemi z partnerských organizací, kteří pracují s cílovou skupinou a mají znalosti o problematice partnerského násilí mladých. Ve skupinách zveřejňujeme různé reference na materiály, videa či webové stránky zabývající se tématem partnerského násilí mladých. Podporujeme také diskuzi o zdravých vztazích a partnerském násilí mladých. Pracovníci/pracovnice pravidelně (jednou za týden) čtou a komentují příspěvky.
Projekt navíc flexibilně reaguje na situaci a změny v užívání sociálních sítí mladými lidmi, a proto se několik partnerských organizací rozhodlo využívat také Instagram. Příspěvky na Instagramu mají několik cílů – např. informují o partnerském násilí mladých a zdravých vztazích, informují o facebookové skupině či dalších aktivitách projektu, nebo motivují sledovatelé k diskuzi ohledně některých témat a vyzývají k podělením se se svými názory.